Poradnik - Jak dobrać właściwy materac?

Czy myślałeś kiedyś o tym, jak wiele czasu spędzasz na materacu? Zakładając, że sypiasz około siedmiu godzin każdego dnia, tygodniowo spędzasz na nim aż 49 godzin, czyli więcej niż dwie doby! Powinieneś więc zadbać o to, żeby był wygodny i dostosowany do Twoich potrzeb.

Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Jakości Snu mówi, że zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie wygodny materac i odpowiednie łóżko jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość snu (twierdzi tak aż 61% badanych zapytanych o to, jakie czynniki najmocniej wpływają na jakość snu). Jak więc wybrać idealny dla siebie model?

Pamiętaj, że nie ma lepszego sposobu na wybór materaca niż testowanie „na własnej skórze”. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że konkretny model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. W trakcie testowania kolejnych materacy postępuj według metody 5 kroków:

1. Poczuj się jak we własnej sypialni Testując materac, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Zdejmij płaszcz, poluźnij krawat i ułóż się wygodnie na materacu – rozluźnij się i nie wstawaj z niego po kilku sekundach.

2. Wypróbuj różne pozycje - Połóż się w takiej samej pozycji, w jakiej kładziesz się w domu. Obróć się na plecy, na brzuch i na boki. Sprawdź co czujesz i czy łatwo jest Ci przewracać się z boku na bok.

3. Poczuj krzywiznę swojego kręgosłupa - Jeśli materac, który testujesz wydaje Ci się dobry, przewróć się z powrotem na plecy i sprawdź, jak materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny Twoich pleców. Wykonaj tzw. test płaskiej ręki. Leżąc na plecach, włóż płaską dłoń między swoje plecy a materac. Jeśli możesz zrobić to z łatwością i czujesz sporą wolną przestrzeń między dłonią, kręgosłupem i materacem, oznacza to, że materac jest dla Ciebie najprawdopodobniej zbyt twardy. Z drugiej strony, jeśli włożenie ręki między materac a plecy jest zupełnie niemożliwe, prawdopodobnie testowany materac jest zbyt miękki.

4. Połóż się na boku - Połóż się na boku i poczuj, jak materac współpracuje z Twoim ciałem. Jeśli masz wrażenie, że za chwilę ponownie przeturlasz się na plecy, oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Jeśli za bardzo zapadasz się w materacu, a położenie się na drugi bok sprawia Ci trudność – materac jest zbyt miękki.

5. Wspólny wybór - Nie zapomnij, że jeżeli poszukujesz podwójnego łóżka, Twój partner bądź partnerka również muszą uczestniczyć w procesie testowania materaca!

Materiał pobrany ze strony www.hilding.pl/